Český "gringo" v Karibiku

TÝDEN.CZ

14. 12. 2018
Rubrika: O cestách

Večerní ochutnávka. Byl to papoušek?? On-line 23.

Autor: Martin Zarek

26.04.2008 22:15

24.4., 23.30 h, tábor Ceiba Tops, Amazonie, Peru

Jedeme na ochutnávku zdejších dobrot

S doprovodem našeho průvodce jsme se vydali od hlavního bodu našeho tábora jímž byl bar s restaurací, pár set metrů k přístavu, který byl jedinou přístupovou cestou do našeho pralesního tábořiště. U mola, kde na nás čekal již odvoz, jsme nejprve zvědavě zkontrolovali jak vykládají zásoby nutné k fungování celého tábora. Zaujali nás zejména zvláštní kulatiny, svázané dohromady. Ořezané čerstvé palmové listy, ještě předtím než se stačí rozvinout. Nám tak dobře známé ze zdejších salátů a v Evropě prodávající se naložené jako takzvané “palmitos”.

Kontrola zásobování

Pětiminutová rychlá plavba po proudu Amazonky skončila u dalšího mola, tentokrát betonového. To byl jediný přístup do jednoho z největších městeček na tomto toku Amazonky s názvem Indiana. Hned u přístavu bylo malé tržiště a dál pak vedla jedna dvouproudová cesta plná motorových drožek. Prošli jsme další dvě ulice poklidného pětitisícového města působícího spíše dojmem malé vesničky a zamířili za tím, za čím jsme sem původně přijeli.

Poklidné městečko Indiana

Ochutnat něco z místní amazonské kuchyně připravené domorodci. Najít nějakou tu specialitu nebylo až tak komplikované, neboť na hlavní přístupové cestě bylo několik domorodých “restaurací” (viz foto) nabízejících místní pochoutky. Po první obhlídce jsme si vybrali ke stolování podlouhlý dřevě stůl umístě přímo na ulici. Vedle něho probíhala hned příprava domorodých specialit a to na malém grilu na dřevěném uhlí.

Papoušek nebo kuře na grilu?

Na improvizovaném pultíku pak byly vystaveny přílohy - opékané zralé banány a v banánových listech vařená ochucená že. Jako hlavní chod jsme si vybrali drůbeží špízy opékané na zmiňovaném grilu. Záměrně pak píši - drůbeží špízy, protože na první pohled nebylo zcela jasné z čeho pocházejí. Místní pojmenování “gallina”esky slepice) se zdálo zde mít velmi široký význam. Podle velikosti nám to přišlo na nějakého papouška, kterých zde všude bylo mnohem více než slepic, ale brali jsme to jako humornou vložku.

Jídelna na ulici

Když se pak před námi na talíři objevily dozlatova upečené špízy shodli jsme se, že to podle všeho vypadá na malé kuře. Dokonce i chuť dobře ochuceného masa se tomu podobala. To vše až do momentu, kdy se jediný člen ženského pohlaví naší výpravy začal “pitvat” v narůstajících zbytcích po naší malé hostině a z vršící hromádky drůbežích kostí vytáhl opravdu zvláštní “kůstku“. Na nám pak necelou čtvrthodinku dokazováno, že jíme všechno mož jen ne kuře, neboť jako zkušená kuchařka přece pozná, že taková kost se v brojlerech prostě nevyskytuje a tak jsme od stolu odcházeli s tím, že v našich žaludcích zakončil svůj let po deštném pralese některý z pestrobarevných papoušků

Je to papoušek nebo není?

Návštěva městečka tedy splnila svůj úcel a my ještě na místním tržišti ochutnali fritovanou placku z nastrouhaného manioku plněnou olivami a vajíčkem a v listech vařenou směs z burských oříšků, kukuřič mouky a plněnou taktéž olivami zvanou “tamales”. Po západu sluníčka jsme spokojeni s průběhem prvního dne zakončili celý večer v baru našeho tábora za zvuků kytar místních hudebníkůNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.2

Diskuze

Martin Zarek

Když již člověk díky velké shodě okolností žije uprostřed "pozemského ráje - Karibiku, je logické, že využije každé příležitosti, aby tento "evropský protipól" i jeho okolí a všechno, co k němu patří, hodně důkladně poznal. A tom všem je tento blog...
Blogování v Karibiku
Oblíbenost autora: 7.45

O autorovi

Autor žije již 15-tým rokem mimo Evropu, od roku 2000 se usadil v Dominikánské republice, kde žije a má rodinu. Příležitostně psal reportáže mimo jiné pro časopisy Týden, Sirius, Dolce Vita a spolupracoval jako zpravodaj s českou pobočkou stanice BBC pro Karibik. Je autorem autobiografické knihy – „Klaunova zpověď“, která vyšla v roce 2004 v Čechách v nakladetelství DEUS.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31